czwartek, 24 kwietnia 2014

Pierwszy wiosenny pożytek towarowy
Wiosna 2014 kwiecień/maj

Pora wiosenna w pszczelarstwie odgrywa bardzo ważną rolę w skali całego sezonu. Dzięki odpowiedniej pogodzie i bazie pożytkowej w tym okresie rodziny pszczele mogą rozwijać się bardzo intensywnie. Dopływy świeżego pyłku oraz nektaru pochodzącego od różnych roślin kwitnących w tym okresie są dla rodzin pszczelich lekarstwem. Silne rodziny przynoszą nektar dla siebie i dla pszczelarza. Chęć do wykorzystania sprzyjającej pogody jest ogromna i pszczoły od samego rana do późnego wieczora intensywnie znoszą nektar i pyłek. Wieczorem na pasiece wyczuwalny jest charakterystyczny zapach nektaru z mniszka oraz nektaru z drzew owocowych. 

Jaka jest kondycja rodzin na dzień 23 kwietnia 2014 roku?


Rodziny produkcyjne z poprzedniego roku z młodymi matkami już przynoszą miód. Obecnie wszystkie te rodziny stoją na trzech korpusach z czego dwa korpusy to gniazdo a trzeci to miodnia. Na dniach wszystkie dostaną po 4 korpusie z samą węzą 4,9 mm do odbudowy 

Rodziny utworzone z pakietów czy odkładów były na dwóch korpusach, dostały trzeci korpus z węzą 4,9 mm do odbudowy. Mają wydzieloną miodnie i czekają na wywiezienie na rzepak.  Na rzepak pojadą na 3 korpusach  z czego 2 to gniazdo a 1 miodnia. 

Wszystkie rodziny mają jeszcze pozasuwane wkładki pod dennicami osiatkowanymi. Temperatury nocne nie pozwalają jeszcze na pełne otwarcie dennic. Wkładki wylotowe zostały całkowicie wyjęte ponieważ przeszkadzały pszczołom w lotach na pożytek

Reszta rodzin to rodziny wychowujące i pomocnicze do zasilania czerwiem rodzin wychowujących. Są to rodziny na pełnych ramkach dadanta.  Pierwsza seria testowa z miseczkami matecznikowymi i larwami jednodniowymi została „odpalona”. Przy okazji sprawdziłem dwie metody pozyskiwania materiału na matki pszczele. Na 60 larw podanych zostało przyjęte 36 szt. Więc ponad 50% całości. Część mateczników zostanie jeszcze wybrakowane, bądź matki się nie wygryzą.  Na moje potrzeby taka ilość wczesną wiosną wystarczy. Matki powędrują do mini odkładów oraz ulików weselnych.

Jak to wygląda?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz