Roje pszczele
Zbieranie wyrojonych rodzin pszczelich


 Zbieranie roi pszczelich to przyjemne zajęcie. Zwłaszcza jak się zbiera cudze roje a nie swoje. Roje uwiązane nisko na drzewie czy innych miejscach zbiera się bardzo prosto. Wystarczy mieć byle jakie pudełko czy rojnice i strząsnąć energicznie pszczoły do pudełka. Przykryć, zostawić im jakiś otwór do wejścia i czekać aż wszystkie ładnie się wprowadzą. 
Trudniejszą sprawą są pszczoły które wprowadzają się do starych domów, przewodów wentylacyjnych czy pod podłogi. W takich sytuacjach trzeba użyć więcej sprzętu i poświęcić więcej czasu. Zazwyczaj trzeba zaplanować co będziemy robić  bo każda sytuacja jest inna. Sposobów na wyciągnięcie pszczół jest bardzo dużo.  Podstawową zasadą jest złapanie matki albo zwabienie jej na świeży plaster. 


Ostatnio zbierałem pszczoły ze starego drewnianego domu. Pszczoły zadomowiły się w zewnętrznej ścianie pod oknem. Miały możliwość przejścia pod podłogę.
Na początku trzeba zlokalizować gniazdo. Gdzie się znajduje i czy jest duże. Poszukiwania zacząłem od podłogi. Po wycięciu pierwszego otworu zobaczyłem masę starych przeczerwionych plastrów. Plastrów była bardzo duża ilość. Pewnie nie jedna rodzina mieszkała pod tą podłogą. Po przeszukaniu podłogi naszej nowej rodzinki nie było na plastrach. Zabrałem się za deski pod oknem. Oczywiście pszczoły od razu dały o sobie znać. Po dostaniu się do ich nowego siedliska można było ocenić, że jest to rójka, która niedawno się wprowadziła. Pszczoły siedziały sobie w kłębie i zaczynały budować plastry.  Od razu wsadziłem im ramkę z węzą i jakby było miejsce to i drugą by dostały ale jedna musiała wystarczyć. Gniazdo zakryłem i zostawiłem je w spokoju na tydzień. Po tygodniu można było całkowicie wyjąć rodzinę ze ściany. Plastry i odbudowana ramka poszły z matką i pszczołami do rojnicy a reszta pszczół została wciągnięta przez mój zmodyfikowany odkurzacz.  Operacja się udała i pszczoły zostały osadzone w nowym ulu.

Trzy filmiki pokazujące jak to wyglądało: 
 
 
Nietypowa rójka. Pszczoły wybrały nowe osiedle


1 komentarz: