sobota, 28 grudnia 2013

Zimowe obloty pszczółŚwiąteczne obloty pszczół.

Pierwszy miesiąc zimowy mamy za sobą. Grudzień zaskoczył nas pogodowo tak samo jak wcześniejsze miesiące w całym 2013 roku. Okazał się bardzo ciepłym miesiącem z temperaturami sięgającymi do  13 st. C. w cieniu. Średnia temperatur z miesiąca grudnia wynosiła 5 st. C Czy taka pogoda jest dobra dla zimujących pszczół? 

Większa część rodzin pszczelich zrobiła obloty oczyszczające w sprzyjających warunkach kiedy na dworze w słońcu dochodziło do 15 -18 st. C. Takie zjawisko wydaje się korzystne ponieważ pszczoły oczyszczą swój układ pokarmowy i dalej mogą bezpiecznie zimować w zawiązanym kłębie. Na szczęście rozluźnienie kłębu i obloty zbiegły się ze stabilnymi warunkami pogodowymi gdzie nie było gwałtownych wahań temperatury między dniem a nocą. W innych warunkach pogodowych gdzie temperatura mogłaby gwałtownie spaść poniżej zera, pszczoły mogłyby mieć problem z zawiązaniem odpowiedniego kłębu. Trzeba wziąć także pod uwagę możliwość rozpoczęcia czerwienia przez matkę pszczelą? Jednak cały czas mamy okres zimowy a dni są na tyle krótkie i położenie słońca nie daje pszczołą sygnału do rozwoju. Miejmy nadzieję, że pszczoły wiedzą lepiej jak pogoda dalej się rozwinie… 

Rodziny oblatywały się w godzinach południowych. Obloty były długie i intensywne. Widok oblatujących się pszczół i zapach wydobywający się z ula cieszył i motywował do dalszej pracy w rozwoju pasieki .Brak komentarzy:

Prześlij komentarz