niedziela, 30 czerwca 2013

Wywiad z Erikiem Österlundem twórcą pszczoły ELGON

Pszczelarstwo Skandynawskie jest bardzo ciekawe i na pewno lepiej organizacyjnie poukładane niż u nas. Skontaktowałem się z Panem Erikiem Österlundem i zadałem mu kila pytań dotyczących pszczół i pszczelarstwa. Dużo wiadomość dla chętnych na stronie ELGON
Wywiad przeprowadzony w miesiącu maj/czerwiec 2013

Co obecnie robi Pan w pasiece? 

Erik Österlund: Obecnie w pasiece dzielę rodziny i wykonuje nowe. Pszczoły do "pudła" plus ramka z czerwiem do utworzenia sobie matki z najsilniejszych (najlepszych) rodzin. One tworzą własną matkę, są przewiezione do pasieki kolegi w miejsce z innej pasieki. Tylko moje pszczoły znajdują się w tamtym miejscu.

Jak dużo pszczół w (Kg) zsypuje Pan na nową rodzinę pszczelą?
 Nie mam pojęcia. Po prostu zabieram trzeci korpus z rodni bez królowej. 12 ramek w korpusie z czego  6-8 z czerwiem.
 
Na jakich ulach Pan gospodaruje?
. Ule korpusowe kwadratowe 12 ramek, ramka Langstroth shallow size 448 x 137 mm


Ja posiadam ule 12 ramkowe o ramce 435 x 185 mm. Co Pan o tym sądzi?
 Jeśli Tobie dobrze się pracuje z takim systemem to wszystko jest ok.

Co według Pana jest najważniejsze w hodowli pszczół?
Najważniejsze jest higieniczne zachowanie pszczół w stosunku do warozy. Chodzi o czyszczenie pszczół z warozy.


Na Pana filmiku widać jak pszczoły się czyszczą z warozy. Czy ta cecha jest ugruntowana?
Nie nie pracuje nad tą cechą. Głównie chodzi o wirusy przenoszone przez roztoczę. Mały wirus stwarza duży problem dla pszczół aby zebrały obfity plon. Ostatnio zdałem sobie z tego sprawę i uważam, VSH jest najważniejsze w rodzinie pszczelej.


Czy pracuje Pan nad nową linią która ma w genach afrykańskie pszczoły?
Wszystkie moje pszczoły są takiej same linia Elgon około 25-30% z afrykańskimi genami teoretycznie. Większa część to Monticola i jakaś część Sacharensis


Czy zajmuje się Pan sprzedażą matek? Gdzie można znaleźć cennik Pan matek?
Tak. Królowe ode mnie kosztują 500 SEK każda, zapłodniona i składająca jaja. Plus zaświadczenie zdrowotne z UE które kosztuje 1100 SEK i nabywca musi zaopatrzyć mnie w numer importowanego towaru który dostaje od swojego weterynarza. Jeśli się jest VAT-owcem wtedy taniej 400 SEK


Czy jest na świecie jakaś pszczoła z której by można domieszać genów do pszczoły Elgon?
Tak można mieszać genami od innych pszczół melifer

Czy sprawdzał Pan pszczoły primorskie?
Tak sprawdziłem tą pszczołę i w linii Elgon dziś może występować jakiś niewielki procent z tej pszczoły. Tyle w zupełności wystarczy.  Połączenia próbował też Keffus ale nie poprawiał linii Elgon. Jakiś procent zawsze zostanie.

Jakie ma Pan najbliższe plany hodowlane?
Zamierzam rozwijać jeszcze większe i silniejsze zachowanie higieniczne pszczół aby były wstanie się obronić przed reinwazją roztoczy warozy.

Jak radzicie sobie z warozą w całym sezonie?
Gdy widzę pojedyncze pszczoły bez skrzydeł i siła pszczół idzie w dół kiedy powinny być silne wtedy traktuje takie rodziny kawałkami z tymolem w ilościach 10 g na średnią rodzinę w roku zamiast 50-60 g  które zaleca się stosować na wiosnę i na jesień.

Czy tymol nie działa drażniąco na pszczoły?
Ogólnie traktowanie pszczół kwasami działa jeszcze gorzej. Jeśli nie dajesz zbyt wiele tymolu i odpowiednią dawkę do pogody i rodziny to wszystko jest ok bo tymol działa również na co drugi patogen.  Syntetyczna substancja chemiczna jaką Apistan również drażni pszczoły ale nie bezpośrednio do czasu gdy dajesz zbyt wysoką dawkę. Następną negatywną sprawą Apistanu jest to, że gromadzi się wosku i miodzie  i stwarza nie dobre środowisko dla pszczół po iluś tam latach i zaburza system odpornościowy.

Jakie pożytki macie w Szwecji?
Mamy wiele pożytków głównie dzika malina, koniczyna biała, rzepak i lipa. Te są największe.


Czy występuje u was spadź? Na jakich drzewach? W jakich ilościach?
Czasami w jakieś lata. Normalnie nie dużo ale czasami w jakieś nienormalne lata jest wtedy bardzo dużo spadzi i daje rekordowe zbiory.

Czym karmicie rodziny na zimę i w jakich ilośćiach?
Staram się aby rodziny na zimę miały własny miód w ilościach 20 kg ale zazwyczaj jest średnio 12 kg. Wtedy dokarmiam roztworem cukru aby uzupełnić zapas do 30 kg. Część ramek z pokarmem zabieranych jest w listopadzie i one służą na wiosnę albo dla nowych rodzin. Na wiosnę pszczoły potrzebują dużo pokarmu bo w marcu rodzi się dużo młodej pszczoły i szybko zaczynają budować. Dlatego też używam małych komórek 4,9 bo są najlepsze dla pszczół. Ramki kupuje w Mann Lakes z tworzywa sztucznego. Wystarczają przynajmniej na jeden sezon użytkowania. Komórki odbudowane na takich ramkach są poprawne i wychodzą z nich zdrowe pszczoły.

Czy mała komórka 4.9 mm pomaga pszczoła w pozbyciu się warozy?
To jest wielkość, którą pszczoły głównie chcą mieć w rodni dlatego ta wielkość jest zbawienna. Masz wtedy pszczołę biologicznie zoptymalizowaną. Czyszczące zachowanie pokazuje coraz więcej różnorodności. Wiosenna odbudowa plastrów jest szybsza niż u pszczół które w rodni posiadają większą komórkę. Niewielkie pszczoły latają lepiej i częściej na pożytki. To tak jakby porównać sportowca (fightera) do słonia Następną zaletą jest to, że mniejsze pszczoły naturalnie budują mniejsze komórki trutowe. Takie komórki z trutniami pszczoły otwierają i wykazują cechę VSH a przy dużych komórkach robią to niechętnie.

Co jeszcze trzeba zrobić aby ułatwić pszczołą życie? 
   "Możliwie jak najmniej" lub nie za często. Obserwuj, czytaj pszczoły niech Ci powiedzą jak reagują na to co z nimi robisz i co im dostarczasz do ula. Spróbuj naśladować ich naturalny sposób życia ale nie ekstremalnie. Pszczelarstwo musi być dla Ciebie częścią życia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz