środa, 22 lutego 2017

Nadzieje sezonu 2017
Widać zmiany w przyrodzie, przynajmniej śnieg się topi bo nocami temperatury zazwyczaj w ostatnich dniach są powyżej 0 st. C. Zima prawdopodobnie już nie wróci bo zgodnie ze staropolskim przysłowiem „Gdy w lutym do połowy zima się wysili, to na koniec miesiąca już się nie wychyli.” i oby tak było. W tym roku zima była normalna czyli i mroźna i śnieżna. W moim regionie zaczęła się końcem listopada gdzie temperatury spadły poniżej zera i pojawił się pierwszy śnieg. Pszczoły które przeżyły obleciały się dokładnie 15 lutego. Oczywiście nie na wszystkich pasiekach i podejrzewam, że taki pełny oblot zrobiła tylko jedna pasieka, w dość dobrze doświetlonym i zacisznym miejscu. No cóż na koniec miesiąca zapowiadają już dość wysokie temp. bo prognozują nawet 8 st. C oraz słońce. Przy braku pokrywy śnieżnej otoczenie szybko się nagrzeje i w słońcu z pewnością będzie powyżej 15 st. C. 

Jak się mają pszczoły bez leczenia?

Pszczoły bez leczenia mają się różnie, zdążyłem już to zauważyć, że kondycja poszczególnych rodzin bywa naprawdę bardzo różna mimo podobnego stanu wyjściowego i umiarkowanej siły na jesieni. Widocznie każda rodzina z innym genotypem reaguje na różne presje w inny sposób. Na tą chwilę nie udało mi się zrobić wglądu do żadnej żywej rodziny. Nie wiem w jakim konkretnie są stanie. Oceniam je wizualnie po wielkości kłębu, po zachowaniu pszczół, po czystości w gnieździe itd. Pewnie pierwszy cieplejszy dzień pozwalający na wgląd do gniazda trafi się w pierwszej dekadzie marca. Za to sprawdziłem trzy rodziny które nie przetrwały tej zimowli. Na pierwszy rzut oka widać braki pokarmowe. Sprawdzenie rodzin które nie dały rady przeżyć pozwala ocenić szanse pozostałych bo jeśli danej rodzinie na tym samym pasieczysku brakło pokarmu i osypała się z głodu to możemy domniemywać, że pozostałe też mają mało zapasów lub jadą na oparach. Oczywiście dzięki temu każdą żywą rodzinkę wizualnie od góry sprawdziłem pod kątem ilości zapasów. Te które miały bardzo mało lub wchodziły w głód dostały nad głowę ramkę zasklepionego pokarmu. Dziwna sprawa bo na jesieni wyrywkowe sprawdzenie pokarmu potwierdziło odpowiedni zapas jedzenia w gnieździe (13-15 kg). Powodów takiego stanu znalazłby pewnie kilka ale szczerze nie chce mi sią nad tym zastanawiać bo ważne jest to co żyje. Można wyciągnąć z tego jakąś naukę czyli na jesieni przejrzeć wszystkie rodziny co do odpowiedniej ilości zapasów albo poważyć ule co wydaje się dość proste do przeprowadzenia i da nam spokojną głowę, że ilość zapasów jest ok a co z nimi zrobią pszczoły to już ich wola. Przecież nikt matką pszczelim nie każe czerwić do grudnia… !

O nadziejach.

Mam dziwne przeczucie, że sezon 2017 będzie decydującym jeśli chodzi o przetrwanie rodzin bez leczenia. Trzeba nastawić się na konkretne podziały czyli model ekspansji pełną gębą. Nadzieje daje to, że po dość mroźnej zimie sezon może okaże się łaskawy jeśli chodzi o pożytki i o pogodę dla młodych matek do unasienniania. Poprzedni sezon jeśli chodzi o hodowlę matek wspominam jako chyba najgorszy w historii. Matki nie chciały się hodować!                                                                 Na tą chwilę z pobieżnych wglądów do rodzin pszczelich żyje na pasiekach 34 rodziny. Jesienią w listopadzie było ich 45 a więc od listopada do końca lutego ubyło 11 rodzin. Jest to dość dobry wynik i daje duże nadzieje na nadchodzący sezon. Obawiam się nadchodzącego sezonu z kilku powodów. W poprzednim sezonie miałem do dyspozycji potężny arsenał ramek z suszem, ramek pustych, korpusów, dennic, daszków, ogromne ilości pokarmu i sporo szczęścia. W tym sezonie mogę utknąć logistycznie czyli braknie mi podstawowych elementów takich jak ramki, skrzynki odkładowe oraz nie mam prawie wcale ramek z pokarmem które dla młodych rodzin są zbawienne na samym początku. Liczę za to na udany sezon i dopływ pokarmu w każdym miesiącu od połowy marca do końca września. Obawiam się również słabego rozwoju i tzw. „stania w miejscu” większości rodzin. Jeżeli ta słabsza część nie będzie większa niż połowa rodzin to powinno być dobrze i podziały zostaną przeprowadzone dość sprawnie. Na tą chwilę nie mam jeszcze konkretnego planu przeprowadzenia podziałów ale prawdopodobnie zastosuje metodę którą przetrenowałem w poprzednim sezonie. Będę zostawiał ramkę z czerwiem i starą matką na starym miejscu a resztę rodziny przestawiał w inne miejsce aby lotna pszczoła naleciała się na czerwiącą matkę. Następnie po 9 dniach reszta rodziny zostanie podzielona na kilka odkładów z matecznikami które same sobie odciągnęły… Oczywiście pociągnę też kilka serii matek hodowlanych dla podtrzymania umiejętności przekładania larw i zapewnienia sobie rezerwy matek w razie nie powodzeń a wiem, że niepowodzenia w unasiennianiu będą zawsze.

Te co padły

Dokładnie jeszcze nie wiem które konkretnie rodziny padły ale z pamięci oceniam, że około połowy rójek z 2016 roku niestety nie dotrwało lutego. To jest dopiero porażka całego pszczelarstwa aby rójki które w danym roku w maju wychodziły z ula i osiadały na nowym gnieździe odbudowanym praktycznie na dziko nie dawały rady przetrwać 10 miesięcy? Ktoś powie, że nie ma nic zdrowszego niż rójka i ma rację, jednak nie każda rójka będzie mogła przeżyć bez leczenia tak samo jak i nie każda pszczoła przeżyje bez leczenia jednego pełnego sezonu. No cóż będę powtarzał to bez końca to tylko świadczy o tym jak słabe mamy pszczoły.

5 komentarzy:

 1. " Przy braku pokrywy śnieżnej otoczenie szybko się nagrzeje i w słońcu z pewnością będzie powyżej 165 st. C. " - popraw bo się wszyscy ugotujemy.
  W nadchodzącym sezonie, planuję w ramach eksperymentu nie leczyć pewną odrębną część pasieki (być może 10 rodzin, osobny teren, etc.). Będą to pszczoły wydzielone, w formie rójki lub odkładów… ostatecznie zadecyduję na gorąco.
  Już wcześniej (w ramach "darcia kotów" z Wami/Tobą) wspominałem, tu na Twoim blogu, o umieszczaniu standardowych ramek "pracy" (tj. szerokości 25 mm), pomiędzy ramki z czerwiem węziej niż podają to "standardy", w wyniku, czego pszczoły odbudowywały pustą przestrzeń komórkami robotnic, bez względu na wielkość ramy (a posiadam Dadanta, Ostrowską, oraz Langstrotha 185 mm).
  Pytanie: tymczasem wykonałem kilka ram o szer. 20 mm (Langstroth 185 mm), powiedz (o ile mógłbyś ?) jaką przyjmujesz przestrzeń (średnio) od środka do środka osi przylegających do siebie ram? I czy wykonane przeze mnie ramy, to u Ciebie "standard" chodzi mi konkretnie o szerokość listewek.

  W sierpniu 2016 r. doświadczalnie, przygotowałem 5 rodzin (zsypanych wcześniej, i zintegrowanych z un. matką), na wąsko (blisko siebie) ułożone ramy snozowe (standardowa r. Ostrowskiej z doklejonym paskiem 3 cm węzy). Po 10 dniach opieki, pszczoły odbudowały w większości (przypadków) gniazda. Stan dzisiejszy, 4 przetrwały w dobrej kondycji, po jednej posprzątałem.…

  OdpowiedzUsuń
 2. No dzięki... poprawiłem.
  U mnie już ze 3 sezony wszystkie nowe ramki mają górną beleczkę 20 mm a boczki hoffmanowskie 30 mmm czyli od osi plastra do osi plastra zazwyczaj jest 30-32 mmm... Zrobiłem na 30 mm bo często pszczoły coś nadkitują, ja nie dosunę i mam ten zapas... Mam też i ramki z 25 mm ale sukcesywnie je wycofuje lub rozmywam w odkładach itd.

  Rozumiem że te 5 rodzin bez leczenia? Czy tylko na próbę jak będą budować gniazdo? Jeżeli bez leczenia to już masz jakiś tam materiał do dalszej ekspansji. Te planowane 10 rodzin warto zrobić na czystym wosku czyli albo sprawdzone paski węzy albo na dziko... Robiłbym też tylko na pszczole skundlonej u Ciebie na pasiece... czyli najlepiej aby to były córki po matkach które masz już jakiś czas i są unasiennione z wolnego lotu...
  Cieszę się, że będziesz próbował z nieleczonymi pszczołami. W razie pytań odpowiem jak tylko będę miał na dany temat wiedzę..

  OdpowiedzUsuń
 3. Te sierpniowe 5 rodzin, to jest raczej test na możliwość odbudowy dziewiczych plastrów przez pszczoły w raczej późniejszym terminie, stąd sierpień. Każdego roku przychodzą mi na myśl nowe pomysły, eksperymentuję, nie był to pierwszy raz.
  Natomiast sprostuję jedną rzecz, to w tym roku rozpocznę, mam nadzieję długotrwały i, co za tym idzie skuteczny test, na hodowlę pszczół nieleczonych (odosobnione pasieczysko).
  Jak będę miał coś do powiedzenia w temacie, dam znać, a tymczasem dziękuje za informację.

  ps. (proste) ramki które wykonuję (szer. 20 mm), planuję "ozdobić" odstępnikami dostępnymi w centrach pszczelarskich, niestety nie pamiętam jaka jest ich szer. (strzelam że 5mm)… więc, od osi do osi, będzie to 30 mm. Więc chyba w porządku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no rozumiem... możesz zamiast odstepnikow zrobić boczek na całej szerokość na 30 mm

   Usuń
 4. W ramach sprostowania: 10 mm - to faktyczny wymiar odstępnika, więc 30 mm dopiero teraz będzie się zgadzało.

  OdpowiedzUsuń