wtorek, 2 grudnia 2014

Pszczelarstwo Naturalne – szansą dla pszczół
Sama nazwa pszczelarstwa naturalnego kojarzy się z czymś oczywistym jak nieskazitelna czysta przyroda, bez zanieczyszczeń, bez przekształceń, zdrowa i piękna w swojej naturalnej postaci…
Pszczelarstwo naturalne ma na celu ochronę i zachowanie pszczół żyjących według własnego dzikiego rytmu. Jako super organizm który przede wszystkim spełnia rolę jako zapylacz a nie producent miodu.
Złożoność rodziny pszczelej w której każda poszczególna pszczoła tworzy całą kolonię pszczół jest perfekcyjnie rozwinięta. Skład kolonii, wszystkich pszczół wraz z naturalnie utworzonymi plastrami pszczelimi w odpowiedni sposób umiejscowionymi w ulu, oraz panujący tam mikroklimat, substancje chemiczne, mikrobiologiczne i właściwe zachowania pszczół tworzą przestrzeń dla różnego rodzaju interakcji. Zależności pomiędzy wszystkim czynnikami występującymi w ulu i rodzinie pszczelej są tak fundamentalne, że pojedyncze pszczoły nie potrafią same przetrwać po za ulem z dala od swojej rodziny pszczelej. Dlatego rodzina pszczela traktowana jest jako jeden superogranizm.
 
Podstawowe założenia pszczelarstwa naturalnego:

- Pszczoła jako składowa całego organizmu
- Ocena stanu i zdrowotności rodziny poprzez obserwacje rozwoju rodziny
- Ingerencja w przestrzeń ulową rodziny ograniczona do minimum
-Rozwój poszczególnych rodzin związany jest z warunkami środowiska lokalnego
- Rozwój rodziny według jej własnego tempa bez wspomagania
-Rodziny funkcjonują na miodzie i pyłku pozyskanego z lokalnej roślinności
-Karmienie rodzin w sytuacjach zagrożenia głodem bądź w celu umożliwienia prawidłowego rozwoju
-Pszczoły przystosowane do lokalnie panujących warunków
- Podział rodziny zainicjowany przez pszczoły
-Rodziny pszczele nie mogą być traktowane żadnymi środkami które mają pomagać zwalczać im wirusy, roztocza i inne jednostki chorobowe
- Rozwijanie swoich naturalnych mechanizmów obronnych
-Budowanie naturalnych plastrów według potrzeby danej rodziny pszczelej.
- Ul jak najbardziej przyjazny pszczołom. Naturalne materiały używane do budowy uli
- Nieograniczona przestrzeń życiowa. Swoboda powiększania gniazda

Czy wszystkie te podstawowe założenie są do zrealizowania na terenie  Polski? 

Czy pszczelarstwo naturalne ma prawo bytu na terenach przepszczelonych? 

Czy znajdą się chętni aby przetestować, sprawdzić pszczelarstwo naturalne na realnych warunkach środowiskowych? 

Dlaczego nie ma w Polsce żadnej grupy/stowarzyszenia ludzi chcących podjąć się działań w kierunku pszczelarstwa naturalnego?

Pytań jest dużo bo sam nie mam pojęcia czy ma to szanse wszystko zadziałać. Może gdzieś są osoby, pszczelarze którzy uprawiają takie pszczelarstwo i mogą z ręką na sercu powiedzieć że się da i że pszczoły mogą funkcjonować samodzielnie. 

Kolega Bartek który prowadzi swój własny Blog Blog Bartka bardzo ładnie i w sposób zrozumiały przedstawia filozofię naturalnego pszczelarstwa.  

Pozwolę sobie zacytować jego słowa:

„Często, słysząc "nie da się", zastanawiam się czy ktoś, kto to mówi, oglądał jakikolwiek film przyrodniczy, lub przeczytał jakąś książkę o cudach natury. Czy zapoznał się, choćby pobieżnie, z jej potęgą... Czy ktoś kto mówi "nie da się", widział (na filmie?) geparda biegnącego 100 km/h? Albo lecącego kolibra czy pikującego sokoła wędrownego? A może po prostu zajrzyjcie do uli i powiedzcie czy się da? Czy to co tam widzicie jest możliwe? "Głupi robal" funkcjonuje z niesamowitą precyzją.”

Stworzenie takiej grupy przynajmniej na tym etapie w wirtualnej formie uważam za potrzebę podjęcia tego tematu na poważnie. Chciałbym aby pszczelarze, osoby zainteresowane dobrem pszczół, ich dalszym funkcjonowaniem jako całej populacji mogły wymieniać się własnymi doświadczeniami oraz pomysłami dotyczącymi pszczelarstwa naturalnego. 

Zapraszam wszystkich chętnych do dyskusji.  Wnoszenia swoich pomysłów, rozwiązań, doświadczeń na temat pszczelarstwa prawdziwie naturalnego. 

Pszczelarstwo Naturalne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz